Borsada Sık Yapılan Hatalar

Büyük yatırım ve kazanç umutları ile gelen birçok kişi borsaya yatırım yapmaktadır. Bu kişilerin bazıları umdukları gibi yüksek kazançlar elde etseler de bir kısmı bu kazançların yerin büyük zararlar elde edebilir. Borsada zarar etmemek için kişinin bilinçli davranması ve tecrübe kazanana kadar riskli yatırımlardan kaçınması son derece önemlidir. Bu durumda olan birçok tecrübesiz yatırımcı panik yaparak önemli hatalar yapmakta ve zarar etmektedirler. Bu hataların ne olduğunu bilmek hataları yapan kişilerin daha sakin ve bilinçli olmasını sağlayacaktır.

Kısa Sürede Yüksek Gelir Beklentisi

Yatırım demek uzun vadede kişinin elindeki paranın değer kazanması demektir. Bu durumu kısa sürede çok kar ile tamamlamak isteyen kişilerin en büyük hatası kar elde etmek için gereken zamanı kendilerine tanımamalarıdır. Bu durumda da öncelikle kişilerde panik görülmekte ve bu paniğe bağlı olarak da yatırım yapılan mal satılarak zarar edilmektedir.

Kişinin her şeyden önce kısa vadede ihtiyaç duyduğu paraları, belirli bir süre kullanmak şartıyla yatırımda kullanmaması gerekir. Bu gibi durumlarda paraya ihtiyaç duyulması genellikle yatırımın zararlı şekilde bozulmasına sebep olmaktadır. O nedenle borsaya giren kişilerin burada bir yatırım yaptıklarının ve kar elde etmek için zaman tanımaları gerektiğinin farkında olmaları gerekir.

Tüm Birikimi Tek Yatırımda Kullanmak

Kişinin bugüne kadar yatırım yapmak amacıyla biriktirdiği, farklı yatırımlarla da arttırdığı paraları borsaya girdiğinde tek bir yatırım aracına tüm parayı yatırması belki de yapılan hataların en büyüğüdür. Unutulmamalıdır ki borsada bir malın değer kaybetmesi değer kazanması kadar muhtemeldir.

Malın değer kaybı durumunda yatırılan para ne kadar fazla olursa zarar da o kadar yüksek olur. Yüksek kazanç umutları ile tüm paralarını bir yatırıma bağlayanlar büyük zararlara uğramaktadırlar.

Bu durumdan etkilenmemek ve daha az riskli yatırım yapabilmek için kullanılan paranın belirli oranlarda bölünerek farklı yatırım seçeneklerine yatırılması en mantıklı seçenektir. Bu durumda kişinin yatırım yaptığı araçlardan birisi büyük miktarda zarar etse bile diğer araçların kar etmesi sayesinde zarar miktarı düşürülebilir hatta kar bile edilebilir.

izmir eskort

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*